Nové masky mělnických brankářů - 1.část

31.07.2016 | Viktor Šebík

Do nové sezóny vstupují oba brankáři HC Junior Mělník s novými maskami.

Jako první představuje design své masky jednička mělnického brankoviště Jan Vokurka:

„Chtěl jsem jednoduchý, čistý design. Moc se mi nelíbí masky, na kterých je hodně motivů a hodně barev. Taková maska sice vypadá z blízka skvěle, ale ze tří metrů už to všechno splývá v jednu jedinou barevnou skvrnu. Například na mé nové masce byl v původním návrhu ještě svislý žlutý pruh, který odpovídá klubovým barvám. Ale právě ten pruh už se mi zdál těsně za hranou té jednoduchosti a čistoty.“

Jaké jsou tedy hlavní prvky grafiky?

„Na masce jsou tři hlavní motivy, několik hesel a několik vedlejších grafických prvků. Na čele je klubové logo, které je zakomponováno do svislých pruhů v základu klubových barev. Na levé straně znak města Mělníka a na pravé straně charakteristická silueta mělnického zámku. Na bradě pak nemůže chybět číslo 3 a vzadu pak moje přezdívka.“

Jak je to s těmi nápisy?

„Tak těmi jsem se snažil vystihnout svůj postoj nejen k hokeji, ale obecně i k životu. Nápis „Není hanba upadnout, ale zůstat ležet“ mám například už nějakou dobu i vytetovaný na těle. Nápis „Výhra není vše, výhra je to jediné“ je z (alespoň pro naší generaci) kultovního hokejového filmu Youngblood. „Hlavně se z toho nepos.at“ – to je památný výrok Ivana Hlinky, kterým dokázal odlehčit situaci nejen v Naganu. Nápis „Nedovol strachu, aby tě vyřadil ze hry“ sice trochu skrývá mřížka a pásek, který drží zadní část masky, ale je tam také a patří tam. Užívám si života tak jak jde a proto i nápis: "Není žádné zítra, je jen dnes". “

No a ty drobnější prvky?

„Na zadní straně jsou dva poháry s letopočty. První pohár je s letopočtem 2005-2006, tedy za ročník, kdy jsme s Mělníkem postoupili do II.ligy. Druhý pohár je 2015-2016, tedy za uplynulou sezónu, která se nám velmi povedla a ve které jsme až do poslední chvíle bojovali o stejný úspěch, tedy o II.ligu. Na několika místech masky se objevuje světle šedý vodoznak klubového loga.“

Zaujala mě ještě ta pírka. Co mají symbolizovat?

„ Tenhle prvek má na své masce černošický M.Frolík (design jeho masky vychází z prvků Chicago Black Hawks) a mně se to líbí. Takže po ose Chicago – Černošice jsem si ho přenesl až na Mělník.“

Kdo masku maloval a maloval také pro nějakého VIP brankáře?

„Autorem je můj kamarád Martin Hušek. Mimo jiné je to brankář Žabonos, proti kterým budeme letos hrát. Masek maloval, pochopitelně, mnoho. No a pokud vím, tak k jeho zákazníkům patří například Jakub Kovář.“

Poslední dvě otázky – jakou čekáte letos sezónu a kam by se Vám na masku vešel případně další pohár?

„Letní přípravu vzal tým zodpovědně, během týdne začneme na ledě a moc se na to těšíme. Nálada v týmu je dobrá, rádi bychom navázali na poslední sezóny a předváděli v Mělníku dobrý hokej. Pokud jde o mě osobně, tak vím, že mě čeká náročná sezóna. V práci připravujeme velkou změnu spočívající v zavedení nového informačního systému. Budu s tím mít hodně práce a čeká mě i hodně cestování do ciziny. Zřejmě nebudu moci odchytat všechna utkání – pokud budu celý týden mimo republiku a bez tréninku, tak nemá smysl, abych šel v sobotu do branky. Ale věřím tomu, že tým je silný a Kuba Šrámek jej dokáže podržet také. No a místo na další pohár? Kdyby bylo potřeba, tak se najde…..“

Díky za rozhovor a ať se Vám daří!

ČSLH: