Vojtěch Fiala, talentovaný trenér z Mělníka

Věk: 28
Post: Trenér
Aktuální tým: HC Bílý Tygři Liberec

Je bývalý mělnický hráč a trenér. Momentálně působí pátou sezónu v Liberci, kde je aktuálně šéftrenér sportovních tříd Bílých Tygrů a hlavním trenérem VTM (=výběru talentované mládeže) Libereckého kraje.

1. Kde jsi začínal s hokejem?

Společně s bratrem na mělnickém zimáku.

2. Kdo tě k němu dovedl a kolik ti bylo?

S Kamilem (bratr) jsme byli od raného dětství „kopačky“. Žili jsme fotbalem. Pravda je, že i v tu dobu jsme s kluky mydlili hokej s míčkem mezi bárkama. O možnosti přijít na “ty pravý” hokejový tréninky nás informoval trenér Roman Kašák, který tehdy formou náboru objížděl mělnické základky. Navíc jeho syn i pár dalších kluků z fotbalu chodilo také na hokej, tak nám naši rodiče dali možnost vyzkoušet si oba sporty. Kamilovi bylo šest, mně už devět a nevěděl jsem, jestli na bruslích někdy zabrzdím jinak než o mantinel.

3. Jak vzpomínáš na působení v Mělníce?

Jak jsme se začali v hokeji zlepšovat, tak jsme s bratrem fotbal upozadili a hokej byl pro nás tedy sportem číslo jedna. Celá ta hokejová parta a prostředí mi dali krásný vzpomínky na dětství, nezapomenutelný historky a kamarády.

5. Kdo tě tehdy trénoval?

Trenérů jsem během těch let v Mělníce zažil několik. První super sezony jsme s kluky odehráli pod trenérem Romanem Kašákem. V pozdějším věku to byli trenéři Tomáš Fiala s Tondou Drašnarem. Na tyhle sezóny vzpomínám taky moc rád. Nechci vypisovat všechny jména, každý trenér mi něco dal. Od každého jsme si mohli něco vzít.

Poslední jméno, které bych chtěl vypíchnout je Petr Znamenáček. „Známka“, hlavně proto, že mi dal kolem osmnáctého roku impuls, abych přišel pomáhat s trénováním žáků. Tehdy pro mě začala něco jako trenérská kariéra, takový podavač puků a zavazovač tkaniček v jednom. (směje se)

6. Jaké bylo tvé nejlepší a nejtěžší období kariéry?

Jako hráč jsem se vždycky snažil mít poctivý přístup a když mi ve dvanácti diagnostikovali cukrovku typu 1, tak jsme doma původně mysleli, že to je pro mě rovnou konec s výkonnostním sportem. Po vychytání určitých principů jsem se naučil i s nemocí na ledě fungovat. Ale štvalo mě to a pořád štve, když něco nejde dělat na sto procent, potom ani nevěřím v úspěch. A to byly ty nejtěžší chvíle. Když jsem musel dělat ústupky, ale zároveň byl vděčný, že můžu být tak nějak v tréninku a hlavně pořád hrát. Naše mamka kolikrát šílela. Na různá soustředění a vícedenní turnaje s námi jezdila jako zdravotní dozor. Nechtěla mi nic odepřít, ale zároveň věděla, jak může mít nedbalost fatální následky. Taky si myslím, že mě to vychovalo k vyšší zodpovědnosti. „

7. Již několikátým rokem působíš v Liberci jako trenér mládeže. Velkým problémem v hokeji jsou aktuálně rodiče (úplatky, „proč můj syn nehraje“, ty to děláš špatně atd.) Řešíš i tam, v nejlepší akademii roku 2017/2018 podobné problémy?

Snažím se mít přístup, abych rodiče neviděl jako problémy, ale měl je jako partnery. K tomu nás v Liberci hodně nabádá i Filip Pešán. V jejich očích je priorita jejich syn, to je pochopitelný a to respektuji. Já se snažím pro jejich děti udělat co nejpříjemnější prostředí, aby mohly prožít svůj příběh, zároveň se zlepšovat a jednou se dostat do prvního týmu tygrů. Rodiče zas musí respektovat tým jako celek (máme tam těch priorit dvacet) a že se trenéři nezavděčí úplně všem rodičům? To asi není novinka ani v Liberci, ani na Mělníku.

Více než tlak rodičů na trenéra mi vadí tlak rodičů na dítě samotné, s tím se pak už bojuje hůř.

8. Často tě potkáváme na mělnickém zimáku, tak alespoň trochu tušíš, jak to tu chodí. Je něco, co bys rád změnil do budoucna?

Sleduji mělnický hokej celou dobu, co jsem pryč. Když je možnost, rád chodím na zápasy, za klukama do kabiny, bavíme se o jejich hře. Loni bylo domluveno, když jsem byl ve městě, dělal jsem několik tréninků na ledě, to jsem si moc užil, zatrénovat si s klukama, se kterýma jsem hrál nebo je trénoval, když byli mladší.

Změnu bych přál a úplně jsem to tak nevnímal, když jsem tu aktivně působil. Aby lidi, kteří dělají mělnický hokej, byli na jedné lodi a trenéři nebyli rivalové, ale parťáci.

9. Jaké vidíš rozdíly mezi mládeží v Liberci a na Mělníku?

Když to vezmu u těch nejmenších kategorií, žádný rozdíly vidět nechci, chci potkávat na zimáku nadšený zapáleny děti a trenéry. O přestávky plný kiosek spokojených rodičů v příjemným kulturním prostředí a když pak Mělník vychová šikovného žáka, jsou tu možnosti jako Liberec, kdy na sobě můžete pracovat od rána do tmy v neskutečných podmínkách.

To mě na Liberci baví nejvíce. Kromě skvělý party trenérů, jsou to ty podmínky. Prakticky vše, co si vymyslím můžu u nás pro hráče zrealizovat. A to jak na ledě, tak mimo led. Na Mělníku jsme si museli často s Petrem Valdou a Liborem Stinkou (moji parťáci) poradit svépomocí, ale i to mělo své kouzlo.

10. Máš i jiné koníčky kromě hokeje?

Hokej je můj největší koníček. Den, co den můžu děkovat a děkuji, že práce mi je zároveň i největší hobby. Rodičům, že do nás s bráchou vložili tolik času, peněz a umožnili nám chodit sportovat.

Baví mě taky hrát na klavír a chtěl bych se zlepšit i na kytaře, kterou flákám…

11. Co bys doporučil začínajícím hráčům a rodičům?

Dětem a jejich rodičům bych přál, aby si našli cestu na zimáky. Rodičům, aby na své děti nevytvářeli nezdravý tlak a nepřenášeli negaci. Všem hráčům, aby byli přísní hlavně sami na sebe a aby měli díky hokeji život bohatší o prožitky a přátelství.

12. Uvidíme tě ještě někdy hrát nebo stát na mělnické střídačce?

Když to tak beru, nikdy jsem vlastně z Mělníka úplně neodešel a neodejdu.

Vzpomínka P. Valdy

S Vojtou jsem se potkal na začátku našich trenérských kariér. Neskutečný srdcač a profesionál,
jak při trénincích, tak na střídačce při zápasech... To mu zůstalo dodnes, kdy už je hokej jeho zaměstnáním. Přísný, ale spravedlivý! Hřáči ho milovali a vzájemná chemie v mančaftu nás všechny hnala vpřed.