1. čtvrtfinále KLM: HC Rytíři Vlašim - HC Junior Mělník 3:6

18.02.2017 | Viktor Šebík

Sedmiminutová gólová smršť ze začátku druhé třetiny byla základem čtvrtfinálového vítězství Mělníka na vlašimském ledě

1. kolo | Sobota 18.02.2017, 17:30

HC Rytíři Vlašim - HC Junior Mělník

Branky a nahrávky: 4. Cerk (Jaeger, Dušek), 10. Veselý (nahrávka hráč č.29 - v zápise neuveden), 36. Kucharčík (Strnad, Lang) - 21. Vernek (Kašák), 22. Šubrt (T.Havel), 23. Šubrt (Novotný), 26. Litera (Šícha, Kratochvíl), 27. Heran (Kašák, Vernek), 58. Šícha (Litera)

Vyloučení: 8-6, navíc Jaeger (Vlašim) a Vernek (Mělník) oba 10 min OT za ZHK, Využití: 0-0, V oslabení: 0-0

Rozhodčí: Kalina - Jeništa, Košata

HC Rytíři Vlašim: Holánek (Janko) - Vondráček, Pessr, Lang, Kakos, Čtvrtečka, Horálek, Výborný, Hrdlička, Burda, Veselka, Matějka, Kočí, Jaeger, Kucharčík, Strnad, Dušek, Veselý, Cerk

HC Junior Mělník: Vokurka (Fiala) - Prejza, Cicvárek, Chvátal, Kotek, Kubica, Nesládek, Pokorný, T.Havel, Příhoda, Šubrt, Fedymycz, Litera, Šícha, Vernek, Kašák, Kratochvíl, Novotný, Heran

Úvod prvního čtvrtfinálového zápasu mezi Vlašimí a Mělníkem patřil domácímu týmu. První přerušení hry, které nastalo až ve čtvrté minutě, bylo totiž z důvodu, který se domácím fanouškům zamlouval – Vokurka musel lovit kotouč ze své sítě. Jeden z vlašimských útočníků si to s kotoučem zamířil podél mantinelu za Vokurkovu branku, už jeho nahrávka zpátky kolem bližší tyče byla jedovatá, ve vzniklém závaru se pak nejlépe zorientoval Jaeger a zblízka překonal Vokurku – 1:0. V desáté minutě skončil puk v domácí brance, rozhodčímu se ale nelíbil způsob, kterým se tam dostal – noha mělnického útočníka byla dle rozhodčího v pohybu, který odporuje pravidlům, a tak branku neuznal. Hned v následující minutě se do situace jeden na jednoho dostal domácí Veselý. Dlouhou kličkou přešel přes mělnického obránce a bekhendovým blafákem našel skulinu nad Vokurkovou lapačkou – 2:0. Akcie mělnického týmu v té chvíli hodně klesly, ale nutno říci, že Mělník v celé první třetině více zaměstnával Holánka v brance Vlašimi, než se to domácím dařilo na opačné straně kluziště. Mělničtí hráči neproměnili několik hodně dobrých příležitostí, možná největší z nich měl v závěru třetiny P.Kašák, který prokličkoval přes dva bránící vlašimské hráče, blafák ale (i kvůli následně potrestanému faulu domácího hráče) nezakončil tak, jak by si přál. Skóre se tedy nezměnilo a po prvních dvaceti minutách hry tak měli domácí solidní náskok 2:0.

Těžko říci, co si mělničtí hráči řekli, co snědli, vypili, nebo vykouřili během první přestávky. Do druhé třetiny totiž namísto mělnického týmu z první třetiny nastoupil na led uragán oblečený do černožlutých dresů Mělníka. Hned v první minutě druhé třetiny se od Holánka odrazil kotouč vysoko vzhůru a většině hráčů se asi ztratil ve světlech místní haly. Jediný hráč, který o něm věděl, byl J.Vernek a ihned po dopadu na led jej pohotově uklidil do Holánkovy klece – 2:1. Po minutě hry udržel v rohu kotouč T.Havel, uvolnil se podél zadního mantinelu  a přihrál puk na najíždějícího D.Šubrta. Proti jeho pohotové a přesné střele neměl Holánek naději – 2:2. Domácí byli viditelně zaskočeni a výsledkem toho byla další branka v jejich síti. Po další minutě hry objel Šubrt vlašimskou branku, ve které se Holánek nestihl přemístit, a Šubrt tak snadno zasunul kotouč do odkryté klece – 2:3. Domácí si po tomto gólu vyžádali oddechový čas, ale moc platné jim to nebylo. Tentokrát se na další branku sice čekalo dvě minuty, ale o to byla hezčí. M.Šícha s P.Literou ujeli do přečíslení dvou na jednoho. Šícha sice přihrávkou donutil Literu ke krkolomnému zpracování kotouče, Litera ale předvedl šikovné ruce i další části těla, protože úspěšný blafák „ v kleče“ se vídá málokdy – 2:4. Další branku Mělníka přidal J.Heran. Nejprve si jeho kolegové z lajny Vernek a Kašák otevřeli střelnici ve vlašimském obranném pásmu, domácí dlouhé vteřiny nevěděli kam dříve, takže se jejich obranné postavení zhroutilo a zapomenutý osamocený Heran mezi kruhy to po Kašákově přihrávce měl poměrně snadné …. a trefil přesně – 2:5. Domácímu týmu se podařilo snížit na rozdíl dvou branek střelou Kucharčíka od modré čáry, při které měl Vokurka zakrytý výhled – 3:5. Tříbrankový rozdíl mohl vrátit Mělníku T.Havel v poslední minutě druhé třetiny, jeho střela ale skončila jenom na tyči Holánkovy branky. Kotouč, který po této střele dlouho ležel v brankovišti nepovšimnut, nedokázal nikdo z dojíždějících mělnických hráčů uklidit do branky a Holánek jej nakonec včas zalehl.

Poslední část hry odehráli Mělničtí pozorně z obrany. Do útoku se museli hrnout domácí, těm však hrací čas ubíhal velmi rychle. Mělník mohl několikrát využít vznikajících „okének“ v domácí obraně –  Šícha neuspěl v samostatném úniku, v situaci tří proti jednomu se během deseti vteřin neprosadily trojice Kašáka – Vernek – Heran ani Kašák – Heran – Chvátal. Pojistku vítězství v prvním čtvrtfinálovém zápase tak přidal až v závěru Šícha, který po levém křídle přebruslil domácí obranu a v následně vzniklé situaci dvou proti jednomu vzal odpovědnost na sebe a přesnou střelou překonal Holánka – 3:6.

Mělník má po dnešním vítězství nakročeno do semifinále, pokud by Vlašim chtěla postoupit, musela by v neděli v Mělníku vyhrát v základní hrací době a pak ještě uspět v samostatných nájezdech. Jestli bude mít šanci, můžete na vlastní oči vidět zítra, tedy v neděli 19.2.2017 od 17:30.

Výsledky dalších čtvrtfinálových sérií (v závorce je umístění týmu po základní části):

Žabonosy (8) – Slaný (1) 3:3

Rakovník (7) – Benešov (2) 3:5