KLM: HC Junior Mělník - HC Poděbrady 7:3

07.03.2020 | Viktor Šebík

Mělnické áčko odehrálo dobrý zápas, svého soupeře předčilo pohybem. Poděbrady si mohly odvézt podstatně větší debakl, mnoho dalších dobrých šancí Mělníka zůstalo neproměněno. Stav série je 1-1, rozhodne se zítra v Poděbradech, zápas začíná v 17:00.

4. kolo | Sobota 07.03.2020, 17:30

HC Junior Mělník - HC Poděbrady

7:3

1:1, 3:1, 3:1

Branky a nahrávky: 8. Macek (Chvátal), 25. Litera (Šubrt), 26. Macek (Cicvárek, Janele), 30. Vernek (Chvátal, Stinka), 55. Janele (Macek), 57. Janele (Šubrt, Macek), 60. Šubrt (Havel. Vernek) - 18. Tuma (Rindoš), 39. Příhoda (Rindoš, Velechovský), 59. Vošta (Kejdana)

Vyloučení: 5-11, Využití: 3-2, V oslabení: 0-0

Rozhodčí: Hrčka - Frühauf, Havel

Diváci: 450

HC Junior Mělník: Šrámek (Srp) - Vaněk, Cicvárek, Prejza, Chvátal, Novotný, Krejsa, Kubica, Kapoun, Šubrt, Stinka, Kratochvíl, Lenc, Fedymycz, Macek, Šípek, Havel, Vernek, Janele, Litera

HC Poděbrady: Bílek (Škubal) - Bartoň, Vošta, Žalud, Dobroň, Pojkar, Šafra, Pácal, Tuma, Milaniak, Velechovský, Čapek, Příhoda, Kejdana, Rindoš, Kubát

Vůbec poprvé za dobu své účasti v KLM (od roku 2017) se Poděbrady představily v Mělníku. Trochu nešťastný los KLM nedovolil v minulých letech tohoto soupeře přivítat na domácím ledě. Letos se to změnilo, protože čtvrtfinále soutěže svedlo tyto soupeře proti sobě. Poděbrady, které vede z postu trenéra bývalý mělnický hráč i trenér J.Boháček, mají ve svém středu několik bývalých extraligových hráčů: D.Pojkara (Slavia, Ústí, Litvínov), L.Rindoše (Litvínov) a dokonce hráče ozdobeného titulem mistra Extraligy M.Dobroně (Sparta, Karlovy Vary). Na hostování v Poděbradech a dokonce s céčkem na dresu už druhou sezónu nastupuje mělnický M.Příhoda. První utkání ve středu vyšlo lépe Poděbradům, mělnický finiš v podobě tří branek v závěrečné třetině přišel pozdě a po výhře 5:4 se Poděbrady ujaly v sérii vedení 1-0.

Úvod utkání byl z obou stran opatrný, žádné z mužstev nechtělo udělat chybu a obrany tak hrály v prvních minutách prim. Mělník měl přeci jenom ale více ze hry, domácí hráči dobře bruslili a postupně svého soupeře dostávali pod tlak. Odměnou za aktivitu byla Mělníku i úvodní branka zápasu. Po přihrávce Chvátala z rohu kluziště vystřelil přibližně z vhazovacího bodu po pravici poděbradského brankáře Bílka M.Macek a trefil se přesně – 1:0. Macek také o chvíli později krásně tečoval v přesilové hře střelu od modré čáry, kotouč ale jen těsně minul branku Poděbrad. V závěru první části chyběly rozjetému T.Havlovi v oslabení snad jen milimetry k tomu, aby procedil puk přes stojícího poděbradského obránce na mělnické modré čáře a mohl se pak sám vydat proti Bílkovi. Bohužel se tak nestalo, hostující obránce nejen že puk zastavil, dokázal ale rozehrát za branku a náhodné nahození Tumy z rohu se odrazilo od skrumáže do Šrámkovy klece – 1:1. V poslední minutě první třetiny mohli vedení Mělníku ještě vrátit Cicvárek a Krejsa, oba ale své dobré střelecké pozice promarnili a stříleli mimo poděbradskou branku.

Závěr první a úvod druhé třetiny patřily dvouminutové dvojnásobné početní výhodě Mělníka. Domácí nabídnutou výhodou pohrdli a Bílka příliš nezaměstnali. Ve 23. minutě měli na svých hokejkách během pár vteřin téměř tutové branky Stinka, Havel a Vernek, chyběla ale pohotová střela a hosté se vždy stihli zformovat do příslušných pozic. Další branka tedy přišla až ve 25.minutě. Konečně se na Mělník trochu usmálo štěstí v podobě šťastného odrazu puku, který po střele Šubrta zmizel Bílkovi z dohledu a po dlouhé době dopadl před přijíždějícího Literu, který neměl problém zasunout jej do odkryté části branky – 2:1. O minutu později se Mělník usadil v útočném pásmu, Macek si vyjel s pukem od mantinelu na střed hřiště a jeho střela proletěla houštinou těl až do sítě za Bílkem – 3:1. Před polovinou hrací doby se do dobré šance dostal D.Šubrt, který využil zaškobrtnutí „svého“ obránce a od modré čáry tak jel prakticky sám, Bílka ale tentokrát nepřelstil. Další parádní akci předvedl Havel, který se prokličkoval přes dva obránce Poděbrad a na zlatém podnosu nabídl puk úplně volnému Novotnému. Tomu ale střela vůbec nevyšla a Bílka neohrozil. Když v půlce zápasu zvýšil po spolupráci celého útoku zblízka Vernek už na 4:1, byly Poděbrady zralé „na ručník“. Hned po vhazování měl Mělník další dvě ohromné šance, Bílek je ale s velkým štěstím ustál. Ve 34. minutě se při přesilovce dostal puk k úplně volnému Literovi mezi kruhy, místo rychlé střely na rozpohybovaného Bílka se ale mělnickému střelci kotouč jen ztratil někde pod bruslemi. O dvé minuty později Pojkar v přesilové hře na pozici střílejícího obránce zlomil hůl, čehož dokázali využít domácí hráči k rychlému přečíslení tří proti jednomu, Chvátal ale trefil jen lapačku Bílka. Minutu před koncem druhé části hry Poděbrady snížily a i tentokrát to byl gól z kategorie náhodných a nešťastných – přesilovková střela Rindoše totiž vypadla Šrámkovi z výstroje přesně před číhajícího Příhodu, na jehož místě by snad dostrkal puk do branky i ten pověstný slepec svými houslemi – 4:2. Ještě před závěrečným hvizdem druhé třetiny vyzkoušel Bílkovu pozornost jedovatou střelou Cicvárek, puk ale proskákal výstrojí poděbradského gólmana jen těsně vedle tyčky.

Na začátku třetí třetiny sevřeli Mělničtí svého soupeře v další přesilové hře, Bílek ale opět odolal. Ve 45.minutě proletěl puk po střele Šípka někudy kolem (nad, pod, skrz?) poděbradské branky tak, že někteří hráči i diváci už měli ruce nad hlavami, ve hře se ale pokračovalo dál až do vyloučení Cicvárka na druhé straně kluziště. V následující přesilovce Poděbrad zatrnulo všem divákům ve chvíli, kdy hostující Pojkar zasáhl prudkou střelou bránícího Havla někam do kolene. Havel okamžitě padl, ve hře se ale pokračovalo dál, zbylá trojice mělnických hráčů ale situaci zvládla ubránit. V pokračující přesilovce se zničehožnic sám před Šrámkem zjevil s pukem Příhoda, domácí brankář jej ale bravurně zneškodnil. Přesilovku si pak zahráli i domácí, ve velké šanci se ocitl Cicvárek, při střele golfákem z blízka ale jen zlomil hůl.  Havel, který se naštěstí vrátil po několika minutách ošetřování do hry, devět minut před koncem zápasu výborně napadal rozehrávku Poděbrad v rohu, pak se sám dostal s kotoučem před Bílka, v rychlém blafáku ale neuspěl. Po velké chybě hostujícího gólmana a chytré přihrávce Šubrta se do vynikající pozice mezi kruhy dostal K.Kubica, který se pak na sebe hodně zlobil za to, jak nešťastně s nabídnutou šancí naložil. Pět minut před koncem si při přesilovce vybruslil po modré čáře na osu hřiště Janele, jeho střela proletěla klubkem clonících hráčů a Bílek již na ni nestačil zareagovat – 5:2. Další branku přidal Mělník ve dvojnásobné početní výhodě a stačily mu na to pouhé 4 vteřiny. Macek si ihned po vhazování dravě vyjel až před Bílkovo brankoviště, kotouč se po jeho blafáku zastavil za Bílkem u brankové čáry a pro přijíždějícího Janele nebyl problém „po Příhodovsku“ došťouchnout ho do branky – 6:2. Domácí tým možná ztratil v závěru trochu ostražitost, protože s návratem vyloučeného poděbradského hráče si nechal ujet dvojici Kejdana – Vošta do přečíslení dvou proti jednomu. A byl to právě propuštěný trestanec Vošta, který prostřelil Šrámka pod vyrážečkou – 6:3. Poslední branka utkání ale po zásluze patřila domácímu týmu. V poslední minutě hry využil Mělník další přesilovku, když Vernek od modré čáry přihrál před brankoviště Havlovi a ten nezištně prodloužil na úplně volného Šubrta – 7:3.

Mělník odehrál velmi dobré utkání, proti trochu profesorsky hrajícímu soupeři uspěl lepším bruslením a možná i lepší fyzickou kondicí. J.Šrámek se v některých fázích zápasu v brance Mělníka asi trochu nudil, ale v důležitých chvílích dokázal svůj tým podržet.

Rozhodující zápas série se hraje v neděli 8.3.2020 od 17:00 v Poděbradech.