KLM, HC Junior Mělník - HC Poděbrady 5:3

29.01.2022 | Viktor Šebík

Mělnický tým prokázal větší vyzrálost a disciplínu a po zásluze bere další tři body do tabulky KLM. Tomáš Havel se blýskl čistým hattrickem a nahrávkou na vítěznou branku.

19. kolo | Sobota 29.01.2022, 17:30

HC Junior Mělník - HC Poděbrady

5:3

1:2, 3:1, 1:0

Branky a nahrávky: 18. Havel (Šubrt, Macek), 23. Havel (Litera), 30. Havel (Šubrt, Macek), 38. Kapoun (Havel), 46. Šubrt (Kapoun, Macek) - 16. Kejdana (Rindoš, Martínek), 19. Pojkar (Karoch, Rindoš), 27. Kejdana (Martínek, Rindoš)

Vyloučení: 8-10, navíc Kejdana (Poděbrady) 10 min OT za NESP a Martínek (Poděbrady) 5 + 20 (do konce utkání) za NESP,  Využití: 2:0, V oslabení: 0:0

Rozhodčí: Hruška - Zahradníček, Štefan

Diváci: 280

HC Junior Mělník: Chábera (Šimáček) - Kapoun, Cafourek, Chvátal, Nesládek, Krejsa, Prejza - Macek, Šubrt, Havel, Novotný, Stinka, Vernek, Šícha, Litera, Richtr

HC Poděbrady: Bílek (Hermann) - Žalud, Nutil, Karoch, Bartoň, Vošta, Pojkar - D.Toupal, Papoušek, Kubát, Rindoš, Martínek, P.Toupal, Tuma, Kejdana, Mrkus

Domácí tým začal aktivně, jak je již na Mělníku tradicí. V 5.minutě hry poskakoval po akci prvního domácího útoku kotouč brankovištěm Poděbrad, v síti ale nakonec skončil jen D.Šubrt a rozhodčí tak kvůli postavení hráče v brankovišti přerušil hru. V osmé minutě prověřil poprvé vážněji Cháberu poděbradský D.Toupal, když střílel z pravého vyhazovacího bodu golfákem, mělnický brankář ale jeho střelu dobře viděl a neměl větší problém ji zastavit. Přesně v polovině první třetiny se při avizovaném vyloučení soupeřova hráče odrazil kotouč po špatné přihrávce domácích o mantinel tak, že jen těsně minul prázdnou mělnickou klec. O chvíli později se při přesilovce proháčkoval do výborné střelecké pozice mezi kruhy J.Vernek, jehož střela po ledě ale jen těsně minula Bílkovu branku. O dvě minuty později byl Vernek v další skvělé pozici. Tentokrát mířil nahoru, bohužel ale se stejným výsledkem jako v předchozím případě a mělnické tribuny tak jen zahučely naprázdno.  V 16. minutě pláchli do situace dvou proti jednomu Rindoš a Kejdana, druhý jmenovaný měl dostatek času na to, aby si kotouč srovnal na hůl a překonal zblízka Cháberu – 0:1. Domácí vyrovnali po nádherné spolupráci prvního útoku, Šubrt předložil parádní nahrávku před branku výborně postavenému Havlovi a ten to měl „do prázdné“ – 1:1. Bohužel, poslední slovo v první třetině měli opět hosté.  Z dalšího přečíslení, tentokrát tří proti dvěma, vystřelil Pojkar a krásně trefil horní růžek nad Cháberovou vyrážečkou – 1:2. Čtvrt minuty před koncem první třetiny vyloučili rozhodčí Havla a Mělník tak odcházel do šaten s jednobrankovým mankem a vidinou, že druhou třetinu začne v oslabení.

Přesilovku Poděbrady nedokázaly využít, šance si naopak vypracovali domácí. Nejprve se dostal do úniku D.Šubrt, ale obránce hostí ho stačil dojet a zpacifikovat ještě před zakončením. O chvíli později dopadl Vernek po hraničním obranném zákroku poděbradského hráče podobně. Krátce po ubráněném oslabení předvedla nádhernou spolupráci dvojice D.Litera – Havel. V situaci dvou na jednoho si vyměnili kotouč tak parádně, že Havel to na konci měl opět do prázdné branky – 2:2. Ve 27. minutě udělal při založení útoku chybu Cafourek, ztratil kotouč, poděbradský Martínek sice první střelou Cháberu nepřekonal, ale dojíždějící Pojkar měl už přes ležícího gólmana mnohem lehčí úlohu – 2:3. O chvíli později mohl vyrovnat v přesilovce Šubrt, jeho chytrou střelu zblízka ale zastavila tyč.  Přesně v polovině utkání završil svůj čistý hattrick Havel, tentokrát byl na konci další nádherné akce prvního útoku a stačila mu už jenom správně nastavená hokejka k tomu, aby nasměroval puk za záda bezmocného Bílka 3:3. Otočit zápas ve prospěch Mělníka mohl z dobré střelecké pozice Vernek, čepel jeho hokejky ale měla dnes možná jiné zakřivení než jindy a parádní střela se tak jen odrazila o břevno a tyč poděbradské branky a skončila zpět v kluzišti. Další únik dvou na jednoho, tentokrát v provedení Havel – Macek, ale skončil jenom zblokovanou přihrávkou Macka. V závěru druhé třetiny měly Poděbrady ohromnou šanci těsně po skončení přesilovky, když se zničehožnic objevili před Cháberou hned tři osamocení hráči. Naštěstí pro Mělník se ale hned ten první unáhlil, vystřelil a trefil přesně Cháberovu lapačku. Havel s Mackem si zopakovali situaci dvou proti jednomu, tentokrát to hosté zastavili pouze za cenu faulu. V následující přesilovce projel celým kluzištěm Havel, objel poděbradskou branku a nabil na střelu „z první“ K.Kapounovi. Jeho golfák si našel cestu Bílkovou výstrojí a propadl až za brankovou čáru – 4:3.

Třetí třetinu zahájila velkou šancí opět domácí první pětka. Havel nabíjel šikmo přes útočné pásmo M.Mackovi, jeho dobrou střelu bez přípravy ale zastavila Bílkova výstroj. Ve 46. minutě se vydal na zteč soupeřovy branky osamocený Havel. Tísněn soupeřovým obráncem nechal kotouč pod sebou na dojíždějícího spoluhráče, v následujícím závaru se o překonání Bílka pokoušeli všichni mělničtí útočníci přítomní na ledě, někteří i opakovaně, Bílek ale tuhle krizovou situaci ustál. Nestačil až na D.Šubrta, který objel rychle klec jeho branky a zasunul dříve, než se poděbradský brankář stačil přesunout ke druhé tyči – 5:3. Další chybu Cafourka v obranném pásmu Mělníka mohl potrestat Tuma, sám před Cháberou ale neobstál a trefil až síť nad tvrzeným sklem za mělnickou brankou. Ihned po následujícím vhazování se zcela sám před Cháberou zjevil Martínek, ani on ale nabídnutou šanci nedokázal využít. To se nepovedlo ani deset minut před koncem zápasu Rindošovi, který se snažil prosadit v situaci jeden proti jednomu, a i když jej mělnický obránce vší silou tlačil do strany, Rindoš dokázal vystřelit. Chábera byl ale opět na svém místě a i tuhle šanci zlikvidoval. Stejně spolehlivě zastavil i další šanci Poděbrad, která se zrodila po rychlém protiútoku během přesilovky osm minut před koncem třetí třetiny. Na druhé straně se ihned po návratu z trestné lavice dostával do samostatného úniku Kapoun, nestačil ale nabrat dostatečnou rychlost a musel střílet z dálky, Bílek byl připraven. Poslední šance zápasu se zrodila před Bílkem, Litera ale nedokázal trefit odkrytou branku a jeho následný pohled do stropu mělnického zimáku byl více než výmluvný.

V Mělníku se dnes hrálo velmi dobré utkání. Poděbrady jsou nepříjemným soupeřem, a kdyby se v rozhodujících chvílích jejich hráči více než na sprosté pořvávání na rozhodčí, diváky, soupeřovy hráče a protesty a zpochybňování výroků rozhodčích soustředili na hru, byly by mnohem silnějším celkem. Hokejově jsou na tom velice dobře, ale určitě by jim prospěla práce s hlavami hráčů, aby z nich nebylo jenom protivné a nepříjemné mužstvo, ale opravdu hokejově silný a vyzrálý soupeř… Emoce k hokeji patří, ale – při vší úctě – zákeřné fauly mimo hru a sprosté interakce s diváky za mantinelem, to už je opravdu za hranou. Domácí tým ukázal svoji sílu a vyzrálost, 4 body Havla musely potěšit všechny návštěvníky dnešního zápasu.